Få gode råd og vejledning i, hvordan du tager den svære samtale. Den kan fx være om trivsel, personlige problemer eller manglende performance.

Signe Tønnesen Bergmann er arbejdsmiljøpolitisk chefkonsulent i Lederne. Signe har arbejdet med arbejdsmiljø og ledelse gennem mere end 20 år, og har gennem sine mange år på området opnået stor viden om og erfaring med alle aspekter af arbejdsmiljø, og hvordan ledere skaber et godt arbejdsmiljø.
Det er en del af jobbet som leder at tage den svære samtale, hvis der opstår udfordringer hos en medarbejder. Det kan være mistrivsel, manglende performance, kritisk sygdom eller personlige problemer.
Tag samtalen mens problemerne endnu er små. Ting løser sig ikke af sig selv, men har det med at vokse med tiden.
Prøv at se på samtalen som forløsende fremfor vanskelig. Den er en mulighed for at udvikle medarbejderens adfærd og øge forståelsen for hinanden, hvilket i sidste ende kan skabe bedre trivsel og resultater.
Hvordan du griber opgaven an, vil altid afhænge af den konkrete situation. Der er dog en række generelle overvejelser, du med fordel kan gøre dig.
I denne guide har vi samlet gode råd fra vores ledelsesrådgiver Michael Uhrenholt.

Signe Tønnesen Bergmann er arbejdsmiljøpolitisk chefkonsulent i politik og presse. Hendes ansvarsområder er politisk varetagelse af Ledernes interesser indenfor arbejdsmiljø, trivsel og sundhed, fx stress, hybridt arbejde og sundhedsfremme. Hun har været ansat i Lederne siden 2000 og arbejder med at varetage Ledernes interesser i råd, nævn og udvalg, bl.a. bestyrelsen i Cabi, Arbejdsmiljøforskningsfonden og Arbejdsmiljøklagenævnet.
Signe har arbejdet med arbejdsmiljø og ledelse gennem mere end 20 år og har gennem sine mange år på området opnået stor viden og erfaring med alle aspekter af arbejdsmiljø og hvordan ledere skaber et godt arbejdsmiljø. Dog med særlig fokus på stress og mentalt helbred og lederens eget arbejdsmiljø. Hun har også en særlig interesse og viden om forskning inden for feltet.