Hent som pdf
Resumé
Af Svend Askær, formand
Historien ændrer sigMange af os, der er ledere i dag, startede vores karriere som ledere uden de store forberedelser og uden de store overvejelser om det at være leder. Den væsentligste ballast for de fleste af os var vores erfaring med de ledere, vi havde haft i vores hidtidige arbejdsliv, og det var ikke altid lige gode erfaringer. Det skal dog medgives, at lederjobbet også havde et noget andet indhold med meget mindre fokus på personaleledelse, strategi og udvikling, for blot at nævne de mest oplagte ledelsesudfordringer anno 2008.
Deltagelse i lederuddannelser og førleder-programmer er i
dag væsentlige forudsætninger for mange, før en udnævnelse til leder kommer på tale. Med de krav, der stilles, er det efter min opfattelse betryggende, at der bliver gjort mere for at klæde lederne ordentligt på, før de bliver kastet ud i virkeligheden. Det er udtryk for respekt og ansvarlighed over for medarbejderne og virksomhedens værdier.
Udviklingen er imidlertid også udtryk for, at langt flere unge
– uddannelsessøgende såvel som medarbejdere – bevidst går efter en karriere som leder. Det at være leder er, i takt med de stigende krav, blevet mere attraktivt. Holdningsmæssigt er der også en klar tendens til, at lederjobbet nyder større og større anerkendelse, hvilket i sig selv er med til at tiltrække de unge.
Denne interesse for ledere og ledelse er det samfundsmæssigt vigtigt at fastholde og videreudvikle – især i en tid med mangel på ledere. Vi vil derfor i de kommende år udvikle vores services og interessevaretagelse til også at omfatte dem, der
har potentiale til at blive fremtidens ledere.