Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Netværk skal være topprofessionelle


02.02.2010

Ledere stiller i stigende grad krav til, at de kun ønsker at deltage i netværk, hvis udbyttet er målbart, og hvis netværket er topprofessionelt drevet. Det vurderer direktør i konsulentfirmaet Enso Consult Christian Stadil.


- Når der er krise, skal lederne kunne argumentere over for chefen derhjemme, hvorfor de er med. Lige nu ligner det et udskilningsløb. Kun de, der forstår kravene til dokumenteret udbytte, vil overleve, siger Christian Stadil til det nye nummer af magasinet Lederne, som udkommer på fredag.

Tendensen bekræftes af Christina Ørnstrand fra netværket VinderKvinder.

- Mine deltagere er benhårde kvinder, som stiller krav om at få færdigheder med hjem. De kommer ikke for hyggens skyld. Det sidder på rygraden af dem, at de skal kunne dokumentere, at de bruger tiden effektivt og skal hjem og integrere ny viden i virksomheden, siger Christina Ørnstrand.

Nyt fra KompetenceCenteret
Modtag sidste nyt om aktuelle kurser og uddannelser hver måned.

Tilmeld dig her
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne