Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Ledere ned i løn uden korrekt varsel


26.04.2010

Flere ledere har i forbindelse med krisen oplevet at blive sat ned i løn uden det varsel, som de har ret til. Det oplyser teamchef i Ledernes Hovedorganisation Anita Bisgaard-Frantzen.


En lønnedgang er en væsentlig ændring i ansættelsesforholdene, og derfor har man krav på et varsel, der svarer til ens almindelige opsigelsesvarsel. Det har flere virksomheder valgt at se bort fra for lettere at komme igennem den økonomiske krise, fortæller teamchefen.

- Vi oplever, at mange ledere reelt ikke føler, de har noget valg i forhold til at gøre deres krav gældende, da de ønsker at blive i virksomheden. Principielt er det noget skidt, da vi gerne vil fastholde vores medlemmers rettigheder, men vi anerkender ledernes ønske om at hjælpe virksomhederne igennem krisen, siger Anita Bisgaard-Frantzen.

Hun opfordrer ledere, der bliver forelagt lønnedgang, om at henvende sig og få sagen drøftet.

Ny kontrakt?
Ansættelseskontrakten er fundamentet for dit ansættelsesforhold. Gennemgå vores tjekliste - inden du skriver under!

Tjekliste til funktionærkontrakt
Den svære samtale
Lær at håndtere påtaler og opsigelser.

Tilmeld kursus
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne