Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Lokale afdelinger
Print Bookmark and Share

Efterløn en knaldgod forretning


04.06.2010

Der er ingen grund til at holde sig uden for efterlønsselskabet. Sådan lyder rådet, når Lederne får henvendelser fra medlemmer, der er i tvivl om, hvorvidt det kan svare sig at indbetale til efterlønsordningen.


- Efterlønsordningen er en knaldgod forretning, så hvis du ikke indbetaler til ordningen, kommer du bare til at finansiere den. For du betaler ikke det, det koster at gå på efterløn. Det gør skatteyderne. Og det koster dem cirka 18 milliarder om året, hvilket er årsagen til, at efterlønnen kan levere de billigste pensionskroner, der er på markedet, siger direktør i Lederne Gert Bronton til magasinet Lederne.

Han mener dog, at efterlønsordningen skal gøres fleksibel, så indbetalerne selv kan bestemme, hvornår de vil benytte den.

Efterløn og økonomi
Har du spørgsmål om efterløn? Vi giver dig overblik over samspillet mellem efterløn og skat, offentlige ydelser eller pension.

Brug værktøj
   
Magasinet Lederne
Alle numre findes online her på lederne.dk

Læs nyeste nummer
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne