Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Arbejde og frihed frem for guldur


16.03.2010

68-generationen bliver den første, som træder ind i den tredje alder med både fysisk og mentalt overskud. Men selvom dåbsattesten fortæller om en generation, der nærmer sig pensionsalderen, betragter 68'erne ikke sig selv som gamle. Mange af lederne vil gerne fortsætte på arbejdsmarkedet i lang tid endnu, fastslår produktchef Chris Evers fra Ledernes Hovedorganisation.


- De håber at kunne cirkle mellem perioder med arbejde og perioder med frihed – og opnå det bedste fra begge verdener, forklarer Chris Evers, der står bag Ledernes fokus på Generation Plus.

- Generation Plus er ved at ændre opfattelsen af dét at blive gammel. Den kronologiske alder er derfor ikke længere et udtryk for, hvor man er i sit liv. En livslang ansættelse med fuldt stop og guldur vil blive erstattet af en tredje alder, hvor man cirkler ind og ud af forskellige faser med arbejde, uddannelse og perioder med fritid, forventer Chris Evers.

Har du rundet de 55 år?
På sitet "Generation Plus" kan du finde inspiration til din sen-karriere og få viden og gode råd om økonomi og efterløn.

Generation Plus
Der er ikke valgt nogen komponent.
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne