Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Ledelse er livsvigtigt


14.09.2009

Medarbejdere vil i fremtiden ikke kun forholde sig til branche, virksomhed og indhold i jobbet. De vil også i langt højere grad, end vi ser det i dag, vælge den leder, de har lyst til at arbejde for. Ledelse er derfor ikke længere blot vigtigt – det bliver livsvigtigt.


Det skriver den administrerende direktør for Irma Alfred Josefsen i en klumme i det nye nummer af magasinet Lederne, der udgives af Ledernes Hovedorganisation.

- Fremtidens medarbejdere vil have bedre tjek på lederen som person og menneske, inden han eller hun siger ja til en ansættelse i lederens virksomhed. Jeg tror, at ledere, som ønsker at fastholde og tiltrække de bedste medarbejdere, må offensivt på banen for at synliggøre indholdet i deres ”leder-brand”. De må synligt kommunikere det menneske- og medarbejdersyn, som de baserer deres ledelse på, mener Alfred Josefsen.

 
Magasinet Lederne
Alle numre findes online her på lederne.dk

Læs nyeste nummer
Personlig gennemslagskraft
Deltag i kurset, og lær at få dine budskaber igennem på en tydelig og konstruktiv måde.

Læs mere og tilmeld dig

Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne