Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Krisen har øget behov for sparring


18.05.2009

Finanskrisen har haft negative konsekvenser på to ud af tre arbejdspladser i Danmark. Ifølge en ny undersøgelse fra Ledernes Hovedorganisation vurderer 66 procent af de adspurgte ledere på private virksomheder således, at finanskrisen har haft negativ eller meget negativ betydning.


Det skriver nyhedsbrevet Lederne Mandag.
 
På mange af de virksomheder, hvor krisen har smittet negativt af, har lederne været i vanskelige situationer.

Det har betydet stor travlhed i Ledernes Hovedorganisations afdeling for sparring og karriererådgivning, LederSparring.
 
Alene i de første fire måneder af 2009 har der været 36 procent flere henvendelser sammenlignet med samme periode sidste år, oplyser rådgivningschef Vibeke Skytte.

- Finanskrisen har medført, at mange ledere blandt andet har været nødt til at afskedige medarbejdere, og det har en del af de unge ledere ikke prøvet før. Samtidig har flere ledere også været tvunget til at revurdere eller helt ændre deres egne karriereplaner, siger Vibeke Skytte.

Ledernes KarriereSparring
Vores team af rådgivere står klar til at give dig personlig karriererådgivning.

Mød vores rådgivere
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne