Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Lederne kårer Årets Unge Kunstner


02.09.2008

Hvem skal have den ærefulde titel som Årets Unge Kunstner 2008 og den medfølgende check på 50.000 kroner? Svaret på det spørgsmål bliver løftet tirsdag den 23. september på Karrierebar i København.


Det er Ledernes Hovedorganisation, der for tredje gang sponsorerer prisuddelingen til en særligt talentfuld, nyskabende ung billedkunstner. Overrækkelsen står kulturminister Brian Mikkelsen for.

Priskomiteen, som skal finde frem til, hvem der skal hædres i år, består af tidligere koncernchef i Nykredit Mogens Munk Rasmussen, rektor Sanne Kofod Olsen fra Det Fynske Kunstakademi, chef for Copy-Dan Billedkunst Torben Gammelgaard, sidste års prisvinder Ida Kvetny (billedet) samt formand Svend Askær og salg- og marketingchef Uffe Daub fra Ledernes Hovedorganisation.

Ud over æren og de 50.000 kroner kan Årets Unge Kunstner se frem til at sælge et af sine værker til Ledernes Hovedorganisation, som på Ledelsens Dag 28. oktober giver kunstværket videre til Årets Leder 2008.

Der er ikke valgt nogen komponent.
Lederne Mandag
Bliv opdateret med nyheder om ledere og ledelse og omtaler af aktuelle arrangementer.

Tilmeld gratis nyhedsbrev
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne