Undersøgelsen viser desuden, at seks ud af 10 ledere aldrig har deltaget i kurser eller lignende om, hvordan man rekrutterer.
- Det er en helt ny situation med så lav ledighed, der sætter lederne under pres for at finde kvalificerede medarbejdere. Derfor skal vi have rekruttering på den strategiske dagsorden, mere viden og en meget større vifte af metoder til også fremover at sikre kvalificerede medarbejdere og ledere på de enkelte virksomheder, siger uddannelseschef i Ledernes Hovedorganisation Thomas Christensen (på billedet).
Ledernes Hovedorganisationen er med i et nyt projekt, der skal munde ud i deciderede uddannelser på rekrutteringsområdet. Første step har været at formulere et idékatalog, med gode råd til, hvordan lederne kan gribe rekrutteringsopgaven an.