Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Ledelse i øjenhøjde


17.09.2008

Mellemlederen lever og har det godt, men har fået helt anderledes udfordringer i det moderne viden- og servicesamfund end i det tidligere industrisamfund. Det er konklusionen i et usædvanligt spændende udredningsarbejde, som i de seneste to år er gennemført i regi af Danmarks ErhvervsforskningsAkademi (DEA).


I går, mandag 16. september, præsenterede tænketanken med professor Henrik Holt Larsen i spidsen et nyt kodeks for god mellemledelse på en konference på FUHU i København. Kodekset indeholder en række brugbare anbefalinger til mellemlederen, som både skal forholde sig til ledelse op, ned, ud og på tværs.

Henrik Holt Larsen sagde i sin præsentation:
- Vi oplever i disse år et fundamentalt skift i ledelse, fordi vi nu er et viden- og servicesamfund. Personaleledelse og relationen til kunderne fylder langt mere end tidligere; og lederen skal bygge bro mellem medarbejderne som eksperter og kunderne som eksperter.

På konferencen holdt skoleleder på Rådmandsgade Skole på Nørrebro i København Lise Egholm også et forrygende foredrag om at lede en skole, hvor 76 procent af børnene har en anden etnisk baggrund end dansk.

 
Bliv klog på ledelse
På Ledelseidag.dk finder du over 1.000 forsknings- og erfaringsbaserede artikler om ledelse.

Besøg Ledelseidag.dk
Tilmeld nyhedsbrev
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne