
I 2004 startede 325 ledere med anden etnisk baggrund end dansk på AMU-lederuddannelserne, og det antal steg i 2007 til 908. De 908 ledere er fordelt med 530 mænd og 378 kvinder.
- De mange nydanske ledere på lederuddannelserne er gode rollemodeller. Det er vældig positivt, at de kan medvirke til, at integrationen blandt andet foregår via arbejdsmarkedet, og det er vigtigt, at lederen går forrest og viser både medarbejdere og andre lederkolleger, at kompetenceudvikling er vigtigt, siger chefkonsulent Thomas Christensen fra Ledernes Hovedorganisation.
Mest efterspurgt er ”Den Grundlæggende Lederuddannelse”, ”Projektlederuddannelsen” og en række kortere uddannelser inden for kommunikation, situationsbestemt ledelse, personalesamtaler og coaching.