Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Ny jobbase med job til ledere


04.02.2008

Startskuddet er nu lydt til Ledernes Jobbase, som er en ny jobportal på nettet målrettet ledere. Bag basen står Ledernes Hovedorganisation i samarbejde med DGMedia og Profiljob.


- Ledere er efterspurgte, og der er mangel på dem. Jobbasen vil gøre jobsøgningen lettere og skabe et jobunivers for vores medlemmer – og så er jobannoncer godt læsestof, også for de der ikke selv er aktivt jobsøgende, siger Ledernes medie- og kommunikationschef Ulla Bechsgaard.

Brugerne på den nye jobbase skal udfylde et antal søgekriterier og kan derefter se, hvilke lederjob der matcher netop deres behov og ønsker. Brugerne kan også oprette en jobagent og lade agenten grovsortere stillingsopslagene. Når agenten rammer plet, ryger der automatisk en mail af sted.

Trods mangel på ledere og rekordlav ledighed har mange ledere fokus på at skifte job. En undersøgelse, som Ledernes Hovedorganisation har foretaget, viser, at fire ud af 10 ledere er enten aktivt jobsøgende eller overvejer at skifte job. Hovedårsagerne er ønsker om nye udfordringer og bedre udviklingsmuligheder.


Når brylluppet bliver planlagt i arbejdstiden
En af dine medarbejdere har travlt med at planlægge sit bryllup i arbejdstiden. Og nu vil hun også have fri til forberedelserne.

Hvad gør du?
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne