Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

14-årige på lederkursus


09.01.2008

Flere og flere ledere melder sig til lederkurser og tager lederuddannelser. Men det er forholdsvis sjældent, at det er børn på 14 år, som sidder på skolebænken, når der udbydes lederkurser.


Ikke desto mindre er det to 14-årige, der sammen med to på 15 og to 16-årige på torsdag den 10. januar skal på et intensivt lederkursus hos Lederne.

De seks unge mennesker har alle vundet konkurrencen ”Who is the boss” og skal i løbet af uge 3 og 4 prøve kræfter med chefstillinger i firmaer som McDonald´s og Telia. Inden da skal konsulenter fra Lederne forsøge at klæde de seks skoleelever bedst muligt på til de ledelsesmæssige udfordringer, der venter.

De seks er udvalgt blandt flere end 350, som alle har sendt en ansøgning i håbet om at skulle prøve kræfter med ledelse på topniveau. Når de skal i arbejdstøjet i uge 3 og 4, vil de have mulighed for at ringe til en særlig hotline hos Lederne, hvor erfarne ledere sidder klar i den anden ende af røret. 


Hjælp til valg af lederuddannelse
Lederne er klar til at hjælpe dig, hvis du har brug for rådgivning i valg af lederuddannelse.

Ledernes Uddannelses-
rådgivning
Der er ikke valgt nogen komponent.
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne