Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Stort behov for sparring om jobskifte


17.09.2007

Siden Ledernes nye afdeling for sparring med medlemmerne, LederSparring, gik i luften for to uger siden, har telefonerne kimet hos de otte ledelses- og karriererådgivere. Og en del af henvendelserne har været fra ledere, som er på jagt efter et nyt job.


- Det har vist sig, at mange ledere har brug for sparring med vores rådgivere, når de står foran et jobskifte. Det kan både være inden de går til jobsamtale – eller det kan være i forbindelse med udfærdigelsen af selve jobansøgningen, siger rådgivningschef Vibeke Skytte, Ledernes Hovedorganisation.

Blandt de øvrige henvendelser til LederSparring har flere handlet om trivsel samt om de vanskelige og til tider ubehagelige beslutninger, man som leder kan være nødsaget til at træffe.

- Vi har blandt andet talt med ledere, som stod foran at skulle gennemføre vanskelige medarbejder-samtaler, mens andre har haft behov for sparring, inden de skulle afskedige en ansat, fortæller Vibeke Skytte.

Læs mere

Lederne Mandag
Bliv opdateret med nyheder om ledere og ledelse og omtaler af aktuelle arrangementer.

Tilmeld gratis nyhedsbrev
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne