Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Nyt ledernetværk om integrationsledelse


07.06.2007

Mange ledere har godt fat på opgaven med integration og fastholdelse af nydanske medarbejdere og har gode erfaringer. Men i omkring 40 % af danske virksomheder har man stadig ingen erfaringer med at lede mangfoldige medarbejdergrupper. Manglende erfaringer følges tit af bekymringer og spekulationer om, hvad der skal til for at opgaven lykkes. Virksomhedernes ledere spiller en nøglerolle i forhold til integration. Det er lederen med det direkte personaleansvar, der kan få integration på arbejdspladsen til at lykkes.


Dialog og vidensdeling
En god måde at ruste sig til opgaven er gennem dialog med og inspiration fra andre ledere. Ledernes Hovedorganisation har sammen med CABI (Center for Aktiv BeskæftigelsesIndsats) udviklet netværkstilbuddet ”Fra leder til leder”. Grundtanken er at udbrede viden om god ledelse af etnisk mangfoldige medarbejdergrupper til så mange ledere som muligt.

Omdrejningspunktet er vidensdeling mellem ledere med og uden erfaringer med ledelse af etnisk mangfoldige medarbejdergrupper. Vidensdelingen sker på netværksmøder med en professionel tovholder. Sigtet er, at netværksdeltagerne går fra møderne med konkret viden og redskaber, de kan bruge på jobbet, samt at netværksdeltagerne får nye netværkskontakter og sparringspartnere til arbejdet i det daglige.

Nyt område om ledelse og integration
Vidensdelingen foregår også her på hjemmesiden. På det nye område om integrationsledelse kan du få inspiration og gode råd til, hvordan du kommer godt i gang med integrationsopgaven i din egen organisation – fra rekruttering og ansættelse af nydanske medarbejdere til håndtering af de daglige udfordringer.

Herudover kan du læse mere om netværket og aktiviteterne i de tre netværksgrupper. Programmer, oplæg og anden information fra netværksmøderne bliver løbende lagt på siderne.

Endvidere kan du få svar på nogle af de spørgsmål, der kan melde sig for dig, der står midt i eller overfor at skulle i gang med integrationsopgaven. Du kan f.eks. få svar på, om man i en ansættelsessituation må stille krav om perfekt beherskelse af dansk. Eller du kan få at vide, hvordan de forskellige tilskudsmuligheder i forbindelse med ansættelse af ledige fungerer.

Du kan få inspiration ved at læse om andre lederes erfaringer med ledelse af mangfoldige medarbejdergrupper. Lederne kommer fra virksomheder i forskellige brancher. Nye eksempler bliver løbende lagt på siderne.


Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne