I første omgang installerer varehusene såkaldte RFID-chip for at undgå for gamle varer og for at effektivisere arbejdsgangen, når varerne ankommer fra leverandøren. Direktør i Retail Institute Scandinavia Bruno Christensen oplyser imidlertid, at man sagtens kan forestille sig, at chippene også bliver brugt til at forhindre tyveri fra arbejdspladsen.
- Systemet er i sin vorden, det er kun tre år siden, at startskuddet blev givet. Men i yderste konsekvens lukker RFID af for tyveri, fortæller Bruno Christensen.
Medstifter af Jubii.dk Martin Thorborg er selv tidligere butiksejer og er stærkt kritisk over for overvågning og kontrol af butiksansatte.
- Tyveri på jobbet skyldes dårlig ledelse. Det er jo ikke, fordi folk ikke har råd til at købe toiletpapir, at der bliver stjålet så mange toiletruller på danske arbejdspladser, siger han til magasinet Lederne.
Globalt udgør svind på jobbet to procent af den samlede omsætning i detailhandlen.