Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Lederne sætter sig på skolebænken


07.08.2007

Antallet af ledere, der har taget en AMU-lederuddannelse, er næsten tredoblet siden 2004. Det viser en ny opgørelse. Mens 12.000 ledere gennemførte en AMU-lederuddannelse i 2004, steg antallet til over 30.000 i 2006.


I Ledernes Hovedorganisation glæder uddannelseschef Mette Bjørn sig over ledernes uddannelsesaktivitet. Hun mener, at stigningen skal ses som udtryk for et holdningsskift blandt både ledere og virksomheder.

- Jeg kan næsten ikke få armene ned. I flere år har Ledernes Hovedorganisation arbejdet på at skabe større forståelse for, at ledelse er et fag, der ligesom alle andre fag kræver uddannelse – og det er for alvor lykkedes nu. Lederne uddanner sig som aldrig før, og ude i virksomhederne anerkender flere og flere, at det er nødvendigt for en leder løbende at opkvalificere sine kompetencer, siger Mette Bjørn.

Hun peger på, at også ledere med en forholdsvis kort uddannelsesbaggrund er begyndt at supplere praksis med teoribøger og hjemmeopgaver. En udvikling, Mette Bjørn finder både positiv og nødvendig.

- Ofte er det de kortuddannede ledere, der oplever de største udfordringer, når forandringer skal udmøntes i hverdagen. Derfor er der ingen tvivl om, at behovet for at lære nyt er stort her, understreger Mette Bjørn.

AMU-lederuddannelserne er målrettet ledere med en kort erhvervsfaglig uddannelsesbaggrund. Alle kurser er medfinansieret af Undervisningsministeriet og udviklet i et tæt samarbejde med Ledernes Hovedorganisation.

Lederne Mandag
Bliv opdateret med nyheder om ledere og ledelse og omtaler af aktuelle arrangementer.

Tilmeld gratis nyhedsbrev
Den Grundlæggende 
Lederuddannelse

Lederudviklingsforløb på 13 dage fordelt over 6 måneder.

Læs mere om uddannelsen
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne