Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Hver fjerde har hjemmekontor


24.07.2007

Stadig flere har mulighed for at droppe turen frem og tilbage til jobbet - og i stedet arbejde hjemmefra.


For ifølge tal fra Danmarks Statistik nåede andelen af danskere med en hjemmearbejdsplads i 2006 op på 716.000. Det svarer til, at hver fjerde erhvervsaktive i dag har mulighed for at vælge rækkehuset frem for kontoret.

Arbejdsmiljøchef i Ledernes Hovedorganisation, Lars Andersen, er overbevist om, at hjemmearbejdspladser er en gevinst for såvel virksomhed som medarbejdere.

- Det giver større effektivitet og produktivitet i virksomheden, når medarbejderne har adgang til en hjemmearbejdsplads. Samtidig får medarbejderen ro og fred til at fordybe sig i sit arbejde og tilrettelægge arbejdsdagen, så det også passer med familiens planer.

Dog ligger der - påpeger arbejdsmiljøchefen - en ekstra udfordring for ledelsen i at administrere hjemmearbejdspladserne.

- Det vil altid være vanskeligt at lede medarbejdere, der ikke er fysisk til stede. Derfor vil der altid være behov for at mødes på arbejdspladsen til møder, sparring og social snak med kollegerne, siger Lars Andersen.

Lederne Mandag
Bliv opdateret med nyheder om ledere og ledelse og omtaler af aktuelle arrangementer.

Tilmeld gratis nyhedsbrev
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne