Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Dårlig ledelse giver stress og sygefravær


26.06.2007

Alt for mange ledere fokuserer på at skabe resultater, mens de svigter de ledelsesmæssige forpligtelser over for de ansatte. Og for de medarbejdere, der er udsat for inkompetent ledelse på deres arbejdsplads, er konsekvenserne blandt andet stress og højt sygefravær.


Det fastslår lektor, Ph.d. Anita Mac fra Roskilde Universitetscenter i en artikel i det seneste nummer af det elektroniske tidsskrift Ledelseidag.dk, udgivet af Ledernes Hovedorganisation.

Anita Mac peger i en ny undersøgelse på effekterne af og årsagerne til dårlig ledelse. Hun mener, at der er to primære årsager til, at ledelsesopgaverne ikke bliver tacklet på kvalificeret vis. Dels er lederne ofte ikke tilstrækkeligt ledelsesfagligt kompetente. Dels mangler mange virksomheder er decideret ledelseskultur.

- Kompetence og kultur spiller tæt sammen, for uden kompetence er man en dårlig spiller, og uden kultur er man på herrens mark, hvad enten man har kompetencer eller ej, siger Anita Mac.


Er du stresset?
Stress kan ramme os alle. Hos Lederne kan du få hjælp og vejledning, hvis du rammes af stress.

Læs mere
 
Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne