Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Påsken er lederens ferie


03.04.2007

Fridagene fra Skærtorsdag til 2. Påskedag er den perfekte anledning til at holde fri fra bekymringer om virksomhedens ve og vel.


Kunderne holder nemlig også fri i de fem dage, påsken varer.

Derfor søger langt de fleste ledere væk fra alt, der har med virksomhedsdrift at gøre. Mange af dem tager i sommerhus eller til udlandet.

Ifølge kontorchef Lars Andersen fra Ledernes Hovedorganisation bør ledere dog ikke udelukkende lade det være op til ferierne at holde stressen stangen.

- Det er ikke nok at slappe af i ferierne. Man bliver nødt til at indrette sin hverdag, så der også her bliver plads til familie, venner og afslapning, siger Lars Andersen til ErhvervsBladet.

Ud af en række ledere, som bladet har talt med, skulle kun én bruge den forestående ferie på arbejde.

Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne