Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Lokale afdelinger
Print Bookmark and Share

Uklar Hjort-udmelding om efterlønnere


25.10.2006

Nu går beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen rettens vej for at få prøvet Ankenævnets afgørelse om a-kassernes vejledningspligt. Det handler om reglerne om fradrag for feriepenge i efterlønnen.


Ministeren lægger op til, at der skelnes mellem dem, der er blevet vejledt og ikke vejledt af a-kasserne. Men han gør det ikke klart, hvem der kan få penge, siger afdelingschef Gert Bronton fra Ledernes Hovedorganisation.

Ministerens udmelding efterlader en række spørgsmål, påpeger han:

”Vi forventer i løbet af kort tid at få besked på, hvordan tingene skal fortolkes. Når ministeren mener, at vi skal skelne mellem de medlemmer, der er blevet vejledt og dem der ikke er, bliver det jo væsentligt at få afklaret, hvad ministeren mener med  ”vejledning””

”Hvad skulle indholdet af vejledningsindsatsen være? Og hvornår og i hvilke situationer skulle vi have vejledt? Det har hverken medlemmerne eller vi fået noget at vide om. Vi vil selvfølgelig arbejde stenhårdt for at få afklaret, hvem der har ret til penge, siger  Gert Bronton.

Der afgår et brev fra Lederne senest fredag, hvor vi fortæller, hvad vi ved på det tidspunkt. Brevet sender vi til alle de berørte, der allerede har kontaktet os.

Sagen vedrører alene efterlønnere, der har afholdt ferie mellem 1. janu-ar 2004 og 30. april 2006.


Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne