Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Topchefer undgår biotek


07.08.2006

De tungeste erhvervsfolk i Danmark viger udenom bestyrelsesposter i biotekindustrien. Det er en skam, for mange danske biotekselskaber har nået en grad af modenhed, så de har behov for bestyrelsesmedlemmer med stor erfaring fra det etablerede erhvervsliv.


Det mener blandt andre administrerende direktør Jakob Schmidt fra Pharmexa.

- Koryfæerne har en rolle at spille, og det er synd, at vi ikke får gavn af dem. I Danmark er man bange for sit renomme. I USA er det ikke en skam at have været nede at vende, hvis det skyldes, at man har været på forkant og taget chancer, siger Jakob Schmidt til Berlingske Tidende.

I det seneste år er der ifølge avisen kommet godt gang i antallet af børsnoteringer af biotekvirksomheder efter en stille periode. Derfor ønsker branchen markante erhvervspersoner som Henning Dyremose, Niels Boserup, Jørgen Lindegaard med flere ind i sine bestyrelser.

Også professor i selskabsledelse Steen Thomsen fra Handelshøjskolen i København peger på fordelen ved dygtige topledere i bestyrelseslokalerne.

- Det synes oplagt, at vi over de kommende år vil se problemstillingen i bestyrelseslokalerne i takt med, at nogle af disse selskaber er på vej til at få kommerciel succes, og her vil koryfæerne kunne gøre en forskel, siger Steen Thomsen til Berlingske Tidende.


Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne