Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Ledere mediterer på livet løs


07.04.2006

Meditation er ikke længere lig med langskæggede hippier og flippede kvinder i lotusstilling. Den alternative bølge er skyllet ind over den danske lederverden, og flere ledere har valgt at følge strømmen.


Bjørn Uldall, aktionsforsker hos Right Kjaer og Kjerulff har siden 2003 haft gang i forskningsprojektet Meningsfuld ledelse i praksis med fokus på meditation og ledelse.

- Meditation er et hjælperedskab til at udvikle den form for ledelse, du gerne vil praktisere. Den bevidsthed og det overskud, du får, kan du bruge til at udvikle dig som leder, siger Bjørn Uldall til magasinet Lederne.

Troels Wesenberg, overlæge på klinisk neurofysiologisk klinik på Rigshospitalet, forsker i meditationens påvirkninger på krop og hjerne. Han peger på en række dokumenterede positive effekter af meditation:

- Folks forhøjede blodtryk falder, du opnår en øget afslapning og koncentration, en faldende puls, og musklerne i kroppen slapper mere af, siger Troels Wesenberg. 


Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne