Det fremgår af specialanalysen Den stressede leder, som Ledernes Hovedorganisation har foretaget på baggrund af Det Danske Ledelsesbarometer 2005.
Til sammenligning føler hver tiende mandlige og hver tiende kvindelige leder i den offentlige sektor sig stresset. At det netop er blandt kvinderne i det private erhvervsliv, der er flest stressede ledere, kommer ikke bag på miljøkonsulent Signe Tønnesen fra Ledernes Hovedorganisation:
- Man bliver typisk ansat i den offentlige sektor, fordi man forventer nogle familievenlige arbejdstider. Kulturen i det offentlige gør det mere acceptabelt, at man tager sig tid til familien, vennerne og de hjemlige pligter. I det private gør det modsatte sig gældende. Familien trækker i én retning og arbejdspladsen i en anden, og så stresser kvinderne over, at de svigter begge steder, siger hun.