|
Hovedparten af de øvrige amter har kun lige holdt trit med inflationen på 2,4 procent. Det fremgår af Ledernes lønstatistik 2005.
- Lønpresset er større i København og omegn, fordi efterspørgslen efter arbejdskraft er større her. desuden er mange af de erhverv, der klarer sig godt – vidensfagene, service- og it-virksomheder – centreret omkring København, siger arbejdsmarkedskonsulent Klaus Jørgensen fra Ledernes Hovedorganisation.
Han vurderer, at væksten vil fortsætte i og omkring hovedstaden. Her finde nemlig ikke mange af de virksomheder i industrien, som er hårdest ramt af globaliseringen.
- De arbejdspladser, der flytter ud af landet, ligger uden for de store byer, siger han.
Landets laveste lønstigninger har fundet sted i Nordjyllands Amt, hvor reallønnen er blevet mindre, da den gennemsnitlige lønstigning blot har været 1,7 procent. |
|