Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Lederjob går ud over privatlivet


06.01.2005

Et lederjob er for syv ud af ti ledere så tidskrævende, at det har en synlig pris for livet ved siden af jobbet.
Det viser spørgeskemaundersøgelsen Familie og arbejde, som Ledernes Hovedorganisation netop har offentliggjort, hvor 804 ledere har svaret.


- Det er ganske naturligt, at tiden til familie, venner, sport eller hobbyaktiviteter må prioriteres anderledes, når lederjobbet er både spændende og krævende. Alligevel skal lederen være opmærksom på ikke at ignorere de sociale og familiære behov, når karrieren tager fart, siger kontorchef Lars Andersen til månedsmagasinet Lederne.

- De fleste ledere kender til, at vennekredsen bliver mindre, når de får et lederjob. Det behøver naturligvis ikke at være et problem, men det er uhyre vigtigt at hente sin inspiration og styrke fra mange sider. Det kan være fra familien, eller det kan være sport, kultur eller noget tredje, siger Lars Andersen.


Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne