Provster og præster efterlyser i stigende grad viden om ledelse i praksis.
- Vi er nødt til at se på, hvordan vi kan udvikle ledelsesdelen i folkekirken, siger biskop Kjeld Holm fra Århus til magasinet Lederne.
Virksomhedsrådgiver Jørn Lund har gennemført to forsøgskurser i samarbejde og ledelse i praksis med et dusin præster på hver.
- Når der er møder med menighedsråd og de ansatte, kigger alle på præsten efter et udspil, men præsten med sin akademiske baggrund har ingen erfaring, ingen formel kompetence og ingen sanktioner og kan ikke løse konflikterne, siger Jørn Lund.
Provst Frank Kærgård fra Kolding Provsti har selv været på ledelseskursus. Han opfordrer folkekirken til i højere grad at søge inspiration i erhvervslivet.
- Jeg frygter ikke, at vi mister noget af vores egenart, fordi vi lader os inspirere af andres måder at arbejde på, siger han og nævner som eksempel, at han i år arrangerede en uges fælles efteruddannelse for alle ansatte i hans kirke – en form for teambuilding