Her fra morgenstunden kunne de opleve en trommeseance, styret af slagtøjsspilleren fra det populære popband Zididada. Han slog et slag eller to for kroppen og spontaniteten og mindede om, at også ledere fra tiden til anden har godt af at give slip på sig selv og blæse på fornuften.
Derpå bød Ledernes formand Svend Askær velkommen og overlod podium og mikrofon til dagens hovedtaler, Lars Nørby Johansen, nyligt fratrådt administrerende direktør for den internationale sikringsgruppe Group 4 Securicor og nuværende bestyrelsesformand for Falck A/S.
Fra sidst på formiddagen og hen over eftermiddagen venter så 24 workshops, der alle kredser om ledere og ledelse. Årets program er varieret og spænder fra nye foredrag om ledelsesredskabet Lean til sikre kort som coachen Arne Nielsons populære pep-talk om Viljen til sejr.
Som det er blevet tradition, rundes dagen af med kåringen af Årets Leder 2005 klokken 17.00. Hvem det bliver, kan du læse her på Ledernes hjemmeside kort efter kåringen, ligesom du i løbet af dagen kan finde aktuelle reportager og billeder fra Bella Center her på siden.

- 900 ledere var mødt op i Bella Center ved København til Ledelsens Dag 2005

- Percussionisten Lars Storck fik de forsamlede ledere op på mærkerne på Ledelsens Dag