Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Imponerende slaphed


13.09.2005

Det er en ynk.

Så kategorisk betegnede professor Steen Hildebrandt mange virksomheders laden stå til i forhold til efteruddannelse af deres ledere.


- Der er en imponerende slaphed i de ringeste af virksomhederne. Der er fortsat den holdning, at ledelse ikke kan læres. Enten kan du lede, eller også kan du ikke. Man forlader sig på, at det med at udvikle sig som leder nok er noget, den enkelte selv finder ud af, sagde Steen Hildebrandt fra Handelshøjskolen i Århus ved tirsdagens præsentation af Det Danske Ledelsesbarometer, der fandt sted på Nationalmuseet i København.

Det er Handelshøjskolen i Århus, der står bag Det Danske Ledelsesbarometer i samarbejde med Ledernes Hovedorganisation, og barometeret fortæller blandt meget andet, at ledere nedprioriterer deres efteruddannelse. To ud af tre ledere oplyser, at de ikke har tid til at efteruddanne sig som leder, selv om de faktisk har råd til det.

- Vi har en værnepligt, og måske bør vi overveje at få en ledelsespligt. De bedste ledere bør begive sig ind på universiteter, på handelshøjskoler og på virksomheder og hjælpe andre ledere til at blive bedre, lød en opfordring fra Hildebrandt.

Irma-chefen Alfred Josefsen, årets leder i 2003, er en af de danske ledere, der ikke er bange for at give guldkorn videre.

- Genvejen til bedre ledelse er træning, refleksion, træning og atter refleksion, lød et enkelt af guldkornene.   

Professor Steen Hildebrandt rynker på næsen ad mange virksomheders ligegyldighed overfor lederuddannelse.

Foto: Thomas Tolstrup


Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne