Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

Gardner begejstret for Danfoss Universe


11.08.2005

Den nye oplevelsespark på Als, Danfoss Universe, som skal skabe større forståelse for teknologi og naturvidenskab, er det bedste sted i verden at få udfordret sin intelligens.


Det mener Howard Gardner, ophavsmanden til teorien om multiple intelligenser. Haward-professoren besøger i øjeblikket Danmark for at lancere sin nye bog "Changing Minds – sådan påvirkes holdninger og meninger", som netop er udgivet på dansk af Børsens Forlag.

Howard Gardner har skrevet en række bøger om intelligens, ledelse og holdningsdannelse. Hans nye bog bygger på et forskningsprojekt om meningsdannende processer.  Et emne, der er yderst relevant for ledere, der ofte har den udfordring at skulle lede medarbejdere gennem store forandringsprocesser.

På en konference i København i går, arrangeret af Center for Ledelse, sagde Gardner, at meningsdannende processer blandt andet kan være genfortællinger – den samme ide fortalt på mange måder, hvilket påvirker forskellige intelligenser.

Bogen Changing Minds anmeldes i magasinet Lederne, der udkommer næste gang 19. august.


Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne