Ansættelsesvilkår A-kassen Kurser og uddannelser Ledelse og Karriere LederNetværk Min side Lederne sites
Print Bookmark and Share

En jobsamtale er gensidig


06.06.2005

Under samtalen med chefen for den virksomhed, som du rigtig gerne vil arbejde for, bør du huske på, at det ikke kun gælder om at sælge dig selv. Virksomheden skal også gøre kur til dig, fortæller ledelseskonsulent i Ledernes Hovedorganisation Birgit Tygesen ifølge Politiken.


- Det er meget vigtigt, at man tænker på jobsamtalen som en gensidig samtale. Det er ikke kun dig, der skal prøves af – du skal også finde ud af, om virksomheden er noget for dig. Det kan selvfølgelig være svært, for ofte vil vi bare så gerne have det job, men mentalt er det godt at indstille sig på, at du også har noget, som virksomheden ønsker, siger Birgit Tygesen til avisen.

Hun rådgiver blandt andre erhvervsledere om jobsøgning og jobsamtaler, når de bejler til et nyt job.

Hendes erfaring er, at de gode råd om at gå til jobsamtale er almengyldige. De gælder både for ledere, ekspedienter og advokatfuldmægtige, og det vigtigste for alle er at være forberedt.

- Forberedelse er afgørende. Du skal have gjort dig klart på forhånd, hvordan du vil præsentere dig selv, hvad du kan tilbyde virksomheden, hvad du gerne vil vide om jobbet, og hvad du vil svare, hvis de for eksempel spørger, hvorfor du har været ledig i et halvt år, siger Birgit Tygesen til Politiken.


Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S
Kontakt Lederne